150 ₺ ve üzeri alışverişte KARGO ÜCRETSİZ!
150 ₺ ve üzeri alışverişte KARGO ÜCRETSİZ!
Sepet 0

FRENCH PRESS İLE KAHVE DEMLEME

Philoco'nun kahve rehberine hoş geldiniz. Bu yazıda, french press ile kahve demlemenin adımlarından bahsedeceğiz.

Demlememiz 4 adımdan oluşuyor ;

Ön hazırlık - Öğütme - Tarif - Uygulama. Hadi başlayalım.

 

Adım 1 - Ön hazırlık

Kahve presini kullanmadan önce sıcak su ile yıkamanız iyi bir fikirdir. Böylece kahve presindeki kahveniz daha uzun süre sıcak kalacaktır.

Ardından suyu kaynatın. İdeal su sıcaklığı 92-95 derece olmalıdır.

Lezzetli bir kahve için, suyunuz taze ve orta sertlikte olmalıdır.

 

Adım 2 - Öğütme

French Press demleme yönteminde, kahvenizin diğer öğütme ayarlarına göre biraz daha kalın olması gerekmektedir. Sebebi ise; bu demleme yöntemi yoğun ve nüanslıdır. French Press' in filtreleme mikronları ince öğütülmüş kahveleri geçirebileceği için daha kalın öğütülmesi gerekmektedir. Öğütme ayarı deniz tuzu kalınlığında olmalıdır. coffeephiloco.com' dan sipariş verirken istediğiniz öğütme derecesini seçebilirsiniz.

 

Adım 3 - Tarif

Önerimiz: 1 litre suya yaklaşık 60 gr (8-9 yemek kaşığı) toz kahve kullanın. Bir fincan kahveye (140 ml) yaklaşık 13 gr toz kahve düşmüş oluyor. Böylece French Press kahvesi yoğun bir lezzet ve aroma kazanıyor.

1 yemek kaşığı toz kahve 7-9 grama eşittir.
1 çay kaşığı toz kahve 3-4 grama eşittir.

 

Adım 4 - Uygulama

Kalın öğütülmüş toz kahveyi demliğe koyun ve suyun bir kısmını ekleyin. Ardından üzerinde altın sarısı bir köpük oluşana kadar kahveyi bir kaşıkla karıştırın.

Sonrasında demliğinizi iki parmak boşluk kalıncaya kadar su ile doldurun. Kahvenizi arzu ettiğiniz içim derecesine göre 2 ila 4 dakika kadar demlenmeye bırakın. Daha sonra demlenme pistonunu yavaşça aşağı itin.

 Afiyet olsun :) 

 


Daha Eski Gönderi Daha Yeni Gönderi